RT Myriad - шаблон joomla Joomla

18 września 2021 r. ponownie Fundacja Rozwoju Regionalnego Bielik miała przyjemność gościć wielu turystów, mieszkańców Bań, Pyrzyc, Lipian, Myśliborza i Szczecina oraz pasjonatów historii na terenie Ziemi Bańskiej.

 



Ponownie, tak jak rok temu, przy niesprzyjającej pogodzie wydarzenie zebrało sporo uczestników, którzy w tym roku mogli skorzystać z propozycji rajdu po atrakcjach turystycznych regionu.

Pierwszą z naszych propozycji była wizyta w kaplicy św. Jerzego w Baniach z 1417 roku, która usytuowana jest przy rozjeździe w kierunku Gryfina i Myśliborza. Wybudowana przez joannitów, służyła jako przytułek dla chorych i trędowatych. W XV wieku przy kaplicy wystawiano misteria pasyjne, które zaprzestano organizować w 1498 roku po tragicznym wypadku.

W budynku zorganizowaliśmy spotkanie z miejscowym społecznym opiekunem zabytków, który ubrany w rycerską zbroję opowiedział o historii Ziemi Bańskiej. Przed kaplicą stanęli rekonstruktorzy odtwarzający średniowieczną artylerię. Wykorzystując barwnych "modeli" dom kultury w Baniach przeprowadził warsztaty fotograficzne dla dzieci i dorosłych.

 



 

Kolejnym miejscem, do którego zaprosiliśmy w czasie imprezy, była Izba Pamięci w Pyrzycach mieszcząca się w kaplicy św. Ducha. Budynek wybudowany najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku, został zniszczony podczas II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1967-69 na potrzeby biblioteki miejskiej.

W budynku zgromadzono pamiątki z regionu. Największą uwagę przykuły kroniki ze szkół i przedszkoli sprzed 40-50 lat. Odwiedzających zaskoczyła ilość zebranych eksponatów, ale także samo miejsce, do którego większość udała się po raz pierwszy. Zaskoczeni byli zwłaszcza goście spoza Pyrzyc, którzy mijali wielokrotnie budynek przejeżdżając obok i nie spodziewali się takiej ciekawej zawartości.

W trakcie wydarzenia przed kaplicą zobaczyć można było pojedynki pokazowe przeprowadzone przez wojów słowiańskich.

 







 

W Lipianach rozłożyliśmy się w samym centrum miasta, tuż przy ratuszu. Pokazywaliśmy pojedynki słowiańskich wojów, średniowieczną artylerię i warsztaty. Gościliśmy także żołnierzy z II wojny światowej wraz z wystawą broni. Tuż obok zorganizowaliśmy mały tor do strzelania z łuku, który generował największe kolejki wśród najmłodszych.

Te wszystkie działania miały na celu zainteresowanie mieszkańców wydarzeniem i skierowanie ich do podziemi kościoła, aby na własne oczy mogli zobaczyć i dotknąć jedynego dziś miejsca w mieście, które powstało w XIII wieku.

Spotkania z Historią w Lipianach zakończyliśmy przy budynku domu kultury, gdzie artyleria zorganizowała pokaz strzelania z bombardy i hakownic. Było głośno!

 









 

Ostatnim przystankiem był Myślibórz - miasto, które zachwyca zarówno turystycznym potencjałem, pięknem natury oraz okolicą sprzyjającą wypoczynkowi. To także miasto o wspaniałej historii, której pozostałości znajdziemy tu do dziś.

Wiadomo, że już w okresie VII-V wieku p. n. e. Osiedlała się tu ludność kultury łużyckiej – ludność z okresu młodszej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, występująca głównie na ziemiach polskich, charakteryzująca się pochówkiem ciałopalnym w specjalnych urnach. Gród obronny osadników znajdował się na wschodnim brzegu jeziora. W epoce wczesnego średniowiecza w tym samym miejscu założono gród wraz z osadą rybacką. Przebiegał tędy szlak handlowy z Wielkopolski do ziem wieleckich.

W pierwszej połowie XIII wieku swoją obecność mocno zaznaczył tu zakon templariuszy zakładając gród obronny. W drugiej połowie tego stulecia zakon zrzekł się praw do ziem wokół Myśliborza na rzecz margrabiów brandenburskich.

Od 1298 do 1537 roku Myślibórz był stolicą Nowej Marchii, podobnie jak dziś jest stolicą powiatu i całego Pojezierza Myśliborskiego. Nieco ponad pół wieku należał również do zakonu Krzyżaków. Okres ten wiąże się z najazdem wojsk husyckich i zniszczeniami miasta. Późniejsze zniszczenia i palenie miasta było wywołane najazdem księcia szczecińskiego Bogusława X, a także wojsk szwedzkich, pruskich i rosyjskich.

Aby poczuć historię miasta i regionu zapraszamy wszystkich na spacer wzdłuż miejskich murów, a potem do odwiedzenia Muzeum Pojezierza Myśliborskiego.

 







 

Ponownie, z wielką przyjemnością gościliśmy tegorocznych odwiedzających, którzy dzięki pomocy zaprzyjaźnionych miłośników historii mogli doświadczyć historycznej podróży po terenach Ziemi Bańskiej oraz gmin z nią sąsiadujących. Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie nowe atrakcje i będziemy mogli zapoznać z lokalną historią jeszcze większą liczbę ludzi. Zapraszamy ponownie za rok – już na XII edycję Spotkań z Historią na Ziemi Bańskiej.

 



 

Partner:

 

 

 

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności