RT Myriad - шаблон joomla Joomla

 

 

Fundacja Rozwoju Regionalnego Bielik
ma zaszczyt zaprosić na

X Spotkania z Historią na Ziemi Bańskiej,

które odbędą się w dniu 26.09.2020 r.

 

 

 

Wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz turystów zapraszamy do zwiedzania fajnych i ciekawych miejsc. W tym roku zapraszamy na rajd turystyczny:


1. Kierzków 6, muzeum regionalne, w godz. 11:00-13:00
2. Trzcińsko-Zdrój, ul. Cmentarna 1, izba pamięci, w godz. 12:00-14:00
3. Chojna, Bolesława Chrobrego 17A, wejście na wieżę kościoła Mariackiego, w godz. 13:00-15:00
4. Swobnica, zwiedzanie zamku i wejście na basztę, w godz. 14:00-16:00

W każdym z powyższych punktów będzie przewodnik, który opowie o miejscu i o historii.

 

 

 

1. Kierzków, muzeum regionalne.

Prywatne muzeum w Kieszkowie powstało w 2016 roku. Warto je odwiedzić ze względu na bogate zbiory, a także aby poznać pasjonata historii i właściciela muzeum - Mirosława Wójcika.

Pan Mirosław mieszka w budynku, w którym w 1945 roku znajdowała się radziecka komendantura wojskowa. To tutaj zobaczyć można jego imponujące zbiory, które dzielą na: Oręż, Technika Użytkowa, Dokumenty, Depozyty oraz Paleontologa.

Co możemy zobaczyć w muzeum? Wiele różnego rodzaju broni: pistolety, karabiny maszynowe, bomby, pociski rakietowe. Skamieniałości: zęby mamuta i niedźwiedzia jaskiniowego. Archiwalne zdjęcia, numizmaty, listy, odznaczenia, biżuterię i wiele, wiele innych.

Więcej o muzeum możemy przeczytać tutaj.

 

 

2. Trzcińsko-Zdrój, izba pamięci.

Izba Pamięci w Trzcińsku Zdroju mieści się w odremontowanym młynie na rzece Rurzycy. Pierwsze wzmianki o młynie pochodzą z końca XIII wieku. Kolejne wieści datuje się na wiek XVII i mówią o młynie wzniesionym na miejscu o wiele starszego. Młyn przez lata był wielokrotnie przebudowywany, ale jego lokalizacja nie uległa zmianie.


W budynku zgromadzono pamiątki z regionu. Na parterze znajdziemy narzędzia i wyrobu dawnych rzemieślników, a na piętrze wystawa broni i makieta dworca kolejowego wraz z budynkiem tzw. Kancelarii Hitlera. Ekspozycja powstała na bazie zbiorów Muzeum Militarnego 1914-1945 – Piotra Mańczaka.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o interesującej historii Trzcińska-Zdroju i okolicy.


3. Chojna, kościół Mariacki.

Kościół Mariacki w Chojnie to jedne z największych kościołów gotyckich w Polsce. Wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku został rozbudowany już niedługo później. Neogotycka wieża została dobudowana w XIX wieku i wznosi się na ponad 100 metrów.

Kościół uległ zniszczeniu 16 lutego 1945 r. kiedy to wojska Armii Czerwonej spaliły centrum miasta. Miasto zostało wtedy zniszczone w 80%.

Po wieży oprowadzi i ciekawe historie opowie Ryszard Tomasz Mizgier - pasjonat historii, kolekcjoner, regionalista i znawca ziemi chojeńskiej.

Więcej na temat Chojny i jej zabytków przeczytacie tutaj.


4. Swobnica, zwiedzanie zamku i wejście na basztę.

Ceglaną warownię wybudowano w formie kwadratu o boku około 50 metrów na półwyspie jeziora Grodziskiego. Dookoła biegły 15 metrowe mury zwieńczone krenelażem z wyróżniającą się ponad 30 metrową narożną wieżą. Po tym jak zakon joannitów opuścił okoliczne ziemie, zamek zmieniał swoich właścicieli. W roku 1680 w jego posiadanie weszła księżna Dorota Szlezwicko-Holsztyńska. Wówczas obronna warownia nabrała barokowego stylu stając się jednocześnie modną rezydencją. Wnętrza budynków mieszkalnych otrzymały stiukowe sufity, zdobione posadzki, klatki schodowe i malowidła ścienne.

Po 2 wojnie światowej ograbiony zamek został zaadaptowany na siedzibę lokalnego PGR-u. W roku 1989 wrócił do rąk prywatnych, jednak firma, która go nabyła nie podjęła się renowacji. Ponownie sprzedany w roku 1992 prywatnemu inwestorowi z Belgii, odbudowany miał służyć jako hotel.

Po wielu latach batalii gmina Banie odzyskała zabytek i walczy o uratowanie go od trwałej ruiny. Dziś można wejść na basztę i obejrzeć okolicę.

Po zamku oprowadzi Krzysztof Pezda

 

Media:

        

Współpraca:

Partner:

 

 

Nasza strona korzysta ciasteczek dla Twojej wygody i zwiększenia funkcjonalności